SZAKMAI MUNKA

Az állami sportirányítás Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet (továbbiakban: Sportintézet) által megvalósított szakmai programjai a magyar sport fejlődését és eredményességének növekedését szolgálják.  A szakmai programok az olimpiai és nem olimpiai sportágakat fogják át és minden szereplő (sportolók, edzők, sportegyesületek, szakszövetségek) szakmai működését fejleszti.

Ezen túlmenően a Sportintézet, együttműködve a hazai sportélet meghatározó elméleti és gyakorlati szervezeteivel, többek között a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemmel, a Magyar Sporttudományi Társasággal és a köztestületekkel a sport tudományos bázisát erősítő és fejlesztő kutatásokat szervez és vezet, továbbá az eredmények gyakorlati alkalmazását segítő módszertani ajánlásokat állít össze.

Föbb területek és programok

Módszertan

A Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet Módszertani Igazgatósága a hazai államilag elismert sportakadémiák szakmai minőségbiztosításának támogatásáért, fejlesztéséért és módszertani irányításáért felelős szervezet. Célja, hogy biztosítsa az utánpótlásképzés magas színvonalát, elősegítve a sportági fejlesztéseket, és támogatva az akadémiák hosszú távú sikerét, mellyel tágabb értelemben elősegítjük a magyar sport sikerességét.

SPORTOLÓ NEMZET PROGRAM

A Sportoló Nemzet Program a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának kezdeményezésére 2023 őszén indult, országos, közösségi sportolást ösztönző kezdeményezésként. A cél, hogy a mozgás és az egészségtudatos életmód a lehető legtöbb ember számára elérhetővé és fenntarthatóvá váljon.

Héraklész program

A Héraklész Program nem csak támogatás, hanem karrierút a legtehetségesebb fiatal sportolók számára. 2001-ben egyértelmű céllal indult: esélyt adni azoknak a fiataloknak, akik a nemzetközi élmezőnyhöz szeretnének tartozni és biztosítani számukra a fejlődéshez szükséges hátteret.

Nemzeti Sportinformációs Rendszer

Az NSR egy korszerű, integrált elektronikus nyilvántartási és folyamatkezelő rendszer, amely a magyar sportélet valamennyi szereplője számára biztosít átlátható, naprakész adatkezelést.
A rendszer egy egységes és átfogó informatikai megoldást kínál, amely tartalmazza a sportágazat valamennyi releváns adatkörét. 

További programjaink

Az államilag elismert sportakadémiák működését a 303/2019. (XII.12.) Korm. rendeletet szabályozza, megjelenését követően megteremtette az államilag elismert sportakadémiai rendszer létrehozásának lehetőségét. Jelenleg az államilag elismert sportakadémiai rendszerben összesen 33 szervezet kap támogatást.

A sportakadémiák a következő kulcsfeladatokat látják el: kapcsolatot tartanak a sportág országos szakszövetséggel; biztosítják a sportolók versenyzési lehetőségeit; részletes, korosztály-specifikus sportszakmai programot dolgoznak ki és működtetnek; egyéni képességfejlesztési és karrierterveket készítenek. A naprakész sportszakmai ismeretek érdekében saját rendszerükbe illesztik a nemzetközi és hazai tudást, mintákat, jó gyakorlatokat; együttműködéseket alakítanak ki a köz, – és felsőoktatási intézményekkel. Mindezek gyakorlati alkalmazása érdekében sportág-specifikus létesítményekben biztosítják a sportolók fejlődését.

Az egyéni sportágakban módszertani központ működik, amelyek független szereplőként segítik a sportakadémiák minőségi sportszakmai működését.

A program támogatási időszaka tárgyév január 1-től következő év január 31-ig tart.

A Gerevich Aladár-sportösztöndíj célja az NVP I-IV. kategóriájába sorolt sportágakban az olimpiai kerettag sportolók, a paralimpiai, és a fogyatékosok sportja területén a speciális világjátékok (szervátültetettek világjátéka, siketlimpia) kerettag sportolók, továbbá a sportszakmai felkészülésükben közvetlenül közreműködő sportszakemberek támogatása az olimpián, a paralimpián, és a speciális világjátékokon kiemelkedő sporteredmény elérése érdekében, továbbá a korosztályos válogatott kerettagok felkészülésének, valamint a sportszakmai felkészülésükben közvetlenül közreműködő sportszakemberek támogatása.

A sportösztöndíjba a sportági szakszövetségek javaslatai alapján kerülhetnek be azok a sportolók és sportszakemberek, akik a szabályzatban kiírt feltételnek megfelelnek.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával, a releváns sportköztestületekkel-,  és szervezetekkel együttműködve tesz javaslatot a sportösztöndíj kialakítására és fejlesztésére a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának.

A sportösztöndíj támogatási időszaka tárgyév január 1-től tárgyév december 31-ig tart.

A Kiemelt Edző Program célja az olimpiai sportágakban tevékenykedő legeredményesebb, legtehetségesebb edzők pályán tartása, továbbképzése, magyarországi foglalkoztatása, munkavégzésük egységes követelményrendszerének kialakítása.

Ezzel az eszközzel elősegíthető a magyar sport eredményességének fenntartása és jövőbeni fejlesztése, hiszen a résztvevők idehaza kamatoztatják magas szintű szakmai tudásukat és tapasztalataikat, amelyhez megfelelő anyagi és társadalmi megbecsülés is társul.

A Programba jogosító eredmény elérése után, sportági szakszövetség javaslata alapján kerülhetnek edzők. Állami támogatásban a hozzájuk kapcsolódó sportolók tárgyévet megelőző négy évben, olimpiai versenyszámban, olimpiai körülmények között elért, a kritériumrendszernek megfelelő eredménye alapján részesülhetnek.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és a releváns sportköztestületekkel-, és szervezetekkel – a Magyar Olimpiai Bizottsággal és a Magyar Edzők Társaságával – együttműködve sportszakmailag alakítja és fejleszti a programot.

A program támogatási időszaka tárgyév február 1-től következő év január 31-ig tart.

Feladatunk egy olyan új, átfogó program kidolgozása, amely a sportot, mint kiemelt stratégiai ágazatot továbbfejleszti és annak meghatározó területeit, szereplőit egységesen kezeli. A jogszabályban rögzített feltételek alapján jelenleg nyolc fővárosi és huszonöt vidéki sportegyesület vesz részt a programban direkt, vagy konzorciumi támogatáson keresztül.

Egységes indikátorrendszer követi az egyesületek munkáját. Fejlesztési területek a sportszakmai-, támogatási- és minőségbiztosítási bázison alapulnak. Kiemelt fontosságú a sportegyesület múltjából eredő hagyományok követése, fejlesztése, az érintett szakágak direkt támogatása. Ezáltal fejlődik az utánpótlás és élsport területe.

A legjobb eredmények elérése érdekében a Sportintézet szorosan együttműködik Sportegyesületek Országos Szövetségével (SOSZ), az országos sportági szakszövetségekkel, felsőoktatási intézményekkel, illetve egyéb szakmai szempontból meghatározó intézményekkel és szolgáltatókkal.

A program támogatási időszaka tárgyév január 1-től következő év január 31-ig tart.

A Kiemelt Utánpótlás Edző Program célja az olimpiai sportágakban tevékenykedő legeredményesebb, legtehetségesebb utánpótlás edzők pályán tartása, továbbképzése, magyarországi foglalkoztatása, valamint munkavégzésük egységes követelményrendszerének kialakítása.

A KUEP-pel elősegíthető a magyar sport eredményességének fenntartása és jövőbeni fejlesztése, hiszen a résztvevők idehaza kamatoztatják magas szintű szakmai tudásukat és tapasztalataikat, amelyhez megfelelő anyagi és társadalmi megbecsülés is társul.

A Programba jogosító eredmény elérése után, sportági szakszövetség javaslata alapján kerülhetnek edzők. Állami támogatásban a hozzájuk kapcsolódó sportolók tárgyévet megelőző négy évben elért, a kritériumrendszernek megfelelő eredménye alapján részesülhetnek.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával, köztestületekkel (Magyar Olimpiai Bizottsággal, Magyar Edzők Társaságával) együttműködve sportszakmailag alakítja és fejleszti a programot.

A program támogatási időszaka tárgyév február 1-től következő év január 31-ig tart.

A Magyar Sportcsillagok Ösztöndíja a Kormány által alapított ösztöndíj, melynek célja a magyarországi felsőoktatási intézményekben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező olimpiai/paralimpiai versenyrendszerben sportoló hallgatók támogatása, akik tanulmányaik ideje alatt esélyesek arra, hogy olimpiai/paralimpiai versenyszámban Európa-bajnoki, világbajnoki, vagy olimpiai/paralimpiai érmet szerezzenek. Az Ösztöndíj pályázat útján nyerhető el.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával, a releváns sportköztestületekkel-, és szervezetekkel, valamint a Tanácsadói Testülettel együttműködve tesz javaslatot az ösztöndíj kialakítására és fejlesztésére a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának.

Az ösztöndíj során a szerződő felek: a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága és a pályázati kritériumoknak megfelelően kiválasztott sportoló. Az ösztöndíj támogatási időszaka a felsőoktatási szemeszterekhez igazodik.

A Nevelő Edző Program célja, hogy az utánpótlás-nevelés terén foglalkozatott sportszakemberek megbecsülése növekedjen, bővüljön azok köre, akik az aktív sportpályafutásuk után edzőként terveznek tevékenykedni sportágukban, ösztönözze őket a felsőfokú tanulmányok végzésére és az edzői tevékenységük során az elérhető legújabb sportszakmai ismeretek, módszerek alkalmazására.

A NEP ötszáz, utánpótlással foglalkozó szakember részmunkaidős foglalkoztatására ad lehetőséget az olimpiai sportágakban. A NEP – a részmunkaidős foglalkoztatással azonos javadalmazási viszonyokat teremtve – havi nettó 200.000 Ft munkabért biztosít, amelyhez kapcsolódóan a munkáltatót terhelő valamennyi járulék költségére is fedezetet biztosít.

A Programba a sportági szakszövetségek javaslatai alapján kerülhetnek be azok a sportszakemberek, akik a szabályzatban kiírt feltételnek megfelelnek. A sportági keretszámokat az utánpótlás korosztály nemzetközi eredményessége, a tagszervezetek száma és a versenyengedéllyel rendelkező utánpótláskorú sportolók létszáma alapján alakítják ki.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és az illetékes sportköztestületekkel-, és szervezetekkel együttműködve tesz javaslatot a program kialakítására és fejlesztésére a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságának.

A program támogatási időszaka tárgyév február 1-től következő év január 31-ig tart.

A Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program átfogó versenysport-fejlesztési program, amely a Magyar Kormány döntése értelmében a sportot, mint kiemelt stratégiai ágazatot továbbfejleszti és annak meghatározó területeit, szereplőit egységesen kezeli. Az NVP kiemelt céljai: a gazdasági és sportszakmai hatékonyság fokozása, az eredményesség javítása és az állami bürokrácia csökkentése – ezzel összhangban pedig a teljesítményalapú finanszírozás.

Olimpiai sportágak

Az olimpiai sportági szakszövetségek – az olimpiai ötkarika előtt is tisztelegve – a Magyar Olimpiai Bizottság szakmai együttműködésével öt, megfelelően objektívvé tehető kategória valamelyikébe kapnak besorolást, amelyben teljesítményük alapján fel-, vagy lekerülhetnek. A besorolási rend alapja az elmúlt időszakban elért eredmények helyett a következő időszakban, elsősorban az olimpiai ciklusokban várható eredményesség. A cél az előremutató, építkező jellegű gondolkodás és szakmai működés kialakítása, amitől a folyamatos fejlődés remélhető.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és sportköztestületekkel-, és szervezetekkel együttműködve tesz javaslatot a Program kialakítására és fejlesztésére, majd a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján Támogatói Okiratokat bocsát ki a releváns sportági szakszövetségek részére, továbbá a szakmai-, és pénzügyi felügyeletet is ellátja.

A Programban részt vesz a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján a Sportintézet, valamint azok az országos sportági szakszövetségek, amelyek sportága, vagy szakága a megelőző, vagy a következő olimpiai játékok programjában szerepel.

2022 utolsó negyedévében mutatta be a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága a Kormány a sportágfejlesztési koncepcióját, a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Programot. Az NVP egyesítette az addig különálló, a sportágak fejlesztésére fókuszáló programokat – Kiemelt Sportágfejlesztési Program, Felzárkóztatási Sportágfejlesztési Program, Feltörekvő Sportágfejlesztési Program – és 2023. január 1-től az olimpiai sportági szakszövetségek állami támogatását egy átfogó, teljesítményalapú szempontrendszer alapján biztosítja. Az NVP szerkezetét a sportágak várható olimpiai eredményessége határozza meg, amely alapján – az olimpiai ötkarika szellemiségével összhangban – öt kategóriába kerültek besorolásra a sportági szakszövetségek. A kategóriarendszer a 2024. évi Nyári Olimpiai Játékok után az alábbiak szerint került módosításra:

  • I. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián nagy eséllyel aranyérem, vagy további érmek szerzése várható;
  • II. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián nagy eséllyel éremszerzés várható;
  • III. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián pontszerzés várható;
  • IV. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián kvótaszerzés várható;
  • V. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyek az aktuális helyzetük és lehetőségeik alapján szakmailag nem várható és nem is érhető el az olimpiai kvótaszerzés.

Nem olimpiai sportágak

A nem olimpiai sportági szakszövetségek a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) javaslata alapján, a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és a Sportintézettel egyeztetve két kategóriába kerülnek besorolásba.

Az elsőbe azok a szövetségek kerülnek, amelyek szervezettsége, sportolói létszáma, fiatalokat megszólító képessége és tradíciói alapján mind sportszakmai, mind működési támogatása indokolt. A második kategóriába azok a sportági szakszövetségek kerülnek, amelyek státusza rendezett és működésük segítése indokolt.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és a Nemzeti Versenysport Szövetséggel együttműködve tesz javaslatot a program kialakítására és fejlesztésére, majd a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján Támogatói Okiratokat bocsát ki a releváns sportági szakszövetségek részére, továbbá a szakmai-, és pénzügyi felügyeletet is ellátja.

A programban részt vesz – a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói szerződés alapján – a Sportintézet, valamint azok az országos sportági szakszövetségek, amelyek sportága, vagy szakága a következő olimpiai játékok programjában nem szerepel.

A támogatási időszak mind az olimpiai, mind pedig a nem olimpiai sportágak esetében tárgyév január 1-jétől a következő év január 31-éig tart.

Az Olimpiai Reménységek Versenye szinte minden, a versenyrendszerben résztvevő sportág az utánpótlás korosztályok kiemelt és elengedhetetlen versenyének tekinti az ORV-t, melyen a fiatal tehetségeket juttatják nemzetközi versenytapasztalatokhoz, illetve az új versenyzőket – esetlegesen az új szakmai irányelvek szerint történt felkészülést követően – versenyeztetik. Bizonyos sportágakban a versenyszezon utolsó versenyeként már a következő évi tervek szerint kiválasztott sportolók versenyeztetése zajlik. Vannak sportágak, ahol a szezon kezdete előtt a felkészülés egyik kiemelt állomása és vannak sportágak, ahol azok korosztályos világ-, és Európa-bajnokságai előtti felkészülési versenyek szerepét tölti be. Az ORV kiváló lehetőséget biztosít az országos sportági szakszövetségeknek, hogy sportolóik számára színvonalas felkészülési lehetőséget biztosítsanak, továbbá elősegíti a nemzetközi rutin megszerzését is.

Az ORV eredetileg a V4 országok részvételével indult. Az érintett négy ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) képviselői évente egyeztetnek a tanácsadói értekezleten arról, hogy az adott sportágban – elsődlegesen a rotációs alapelv figyelembevételével – melyik ország rendezi a sportági versenyt, illetve mely országok utaznak, azaz vesznek részt az ORV következő évi versenyén.

A hazai rendezésű ORV események vonatkozásában a támogatást a Sportintézet Rendezvényszervezési és Marketing Igazgatósága nyújtja. Azon sportági szakszövetségek esetében, melyek résztvevőként szerepelnek a tárgyévi ORV eseményen, a részvételi költségeik támogatást a Sportintézet a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program keretein belül biztosítja.

A Tehetség Plusz Program azoknak a fiatal magyar tehetségeknek segít, akiknek a sportágából adódóan a felkészülés különösen nagy anyagi terhet jelent.

A sportági szakszövetségek ajánlása alapján a programba kerülő sportolókat támogatja a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága. A vissza nem térítendő támogatást felkészülésre és versenyzésre használhatják a sportolók.

A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával együttműködve tesz javaslatot a program kialakítására és fejlesztésére.

A program során szerződő felek a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága és az adott sportági szakszövetség.

A program támogatási időszaka tárgyév január 1-től következő év január 31-ig tart.