A Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program átfogó versenysport-fejlesztési program, amely a Magyar Kormány döntése értelmében a sportot, mint kiemelt stratégiai ágazatot továbbfejleszti és annak meghatározó területeit, szereplőit egységesen kezeli. Az NVP kiemelt céljai: a gazdasági és sportszakmai hatékonyság fokozása, az eredményesség javítása és az állami bürokrácia csökkentése – ezzel összhangban pedig a teljesítményalapú finanszírozás.
Olimpiai sportágak
Az olimpiai sportági szakszövetségek – az olimpiai ötkarika előtt is tisztelegve – a Magyar Olimpiai Bizottság szakmai együttműködésével öt, megfelelően objektívvé tehető kategória valamelyikébe kapnak besorolást, amelyben teljesítményük alapján fel-, vagy lekerülhetnek. A besorolási rend alapja az elmúlt időszakban elért eredmények helyett a következő időszakban, elsősorban az olimpiai ciklusokban várható eredményesség. A cél az előremutató, építkező jellegű gondolkodás és szakmai működés kialakítása, amitől a folyamatos fejlődés remélhető.
A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és sportköztestületekkel-, és szervezetekkel együttműködve tesz javaslatot a Program kialakítására és fejlesztésére, majd a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján Támogatói Okiratokat bocsát ki a releváns sportági szakszövetségek részére, továbbá a szakmai-, és pénzügyi felügyeletet is ellátja.
A Programban részt vesz a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján a Sportintézet, valamint azok az országos sportági szakszövetségek, amelyek sportága, vagy szakága a megelőző, vagy a következő olimpiai játékok programjában szerepel.
2022 utolsó negyedévében mutatta be a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkársága a Kormány a sportágfejlesztési koncepcióját, a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Programot. Az NVP egyesítette az addig különálló, a sportágak fejlesztésére fókuszáló programokat – Kiemelt Sportágfejlesztési Program, Felzárkóztatási Sportágfejlesztési Program, Feltörekvő Sportágfejlesztési Program – és 2023. január 1-től az olimpiai sportági szakszövetségek állami támogatását egy átfogó, teljesítményalapú szempontrendszer alapján biztosítja. Az NVP szerkezetét a sportágak várható olimpiai eredményessége határozza meg, amely alapján – az olimpiai ötkarika szellemiségével összhangban – öt kategóriába kerültek besorolásra a sportági szakszövetségek. A kategóriarendszer a 2024. évi Nyári Olimpiai Játékok után az alábbiak szerint került módosításra:
- I. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián nagy eséllyel aranyérem, vagy további érmek szerzése várható;
- II. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián nagy eséllyel éremszerzés várható;
- III. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián pontszerzés várható;
- IV. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyektől a következő olimpián kvótaszerzés várható;
- V. kategória: azon olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyek az aktuális helyzetük és lehetőségeik alapján szakmailag nem várható és nem is érhető el az olimpiai kvótaszerzés.
Nem olimpiai sportágak
A nem olimpiai sportági szakszövetségek a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) javaslata alapján, a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és a Sportintézettel egyeztetve két kategóriába kerülnek besorolásba.
Az elsőbe azok a szövetségek kerülnek, amelyek szervezettsége, sportolói létszáma, fiatalokat megszólító képessége és tradíciói alapján mind sportszakmai, mind működési támogatása indokolt. A második kategóriába azok a sportági szakszövetségek kerülnek, amelyek státusza rendezett és működésük segítése indokolt.
A Sportintézet a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával és a Nemzeti Versenysport Szövetséggel együttműködve tesz javaslatot a program kialakítására és fejlesztésére, majd a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói megállapodás alapján Támogatói Okiratokat bocsát ki a releváns sportági szakszövetségek részére, továbbá a szakmai-, és pénzügyi felügyeletet is ellátja.
A programban részt vesz – a Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárságával kötött lebonyolítói szerződés alapján – a Sportintézet, valamint azok az országos sportági szakszövetségek, amelyek sportága, vagy szakága a következő olimpiai játékok programjában nem szerepel.
A támogatási időszak mind az olimpiai, mind pedig a nem olimpiai sportágak esetében tárgyév január 1-jétől a következő év január 31-éig tart.